Nasz ambasador

Piotr

Rzepka

Absolwent scenariopisarstwa i reżyserii filmowej na Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie oraz Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2014-2015 członek Zespołu Literackiego telewizji TVN, ostatnio ekspert zewnętrzny TVP w programie naboru projektów scenariuszowych NOS oraz autor scenariuszy seriali telewizyjnych realizowanych przez Endemol Shine Polska. Pracuje jako samodzielny scenarzysta i reżyser, a także konsultant scenariuszowy i script doctor. Współpracował m.in. z niemieckim producentem MAAM.TV (przy wyróżnionym w 2011 r. w konkursie „Trzy Korony – Małopolska nagroda filmowa” scenariuszu do filmu dokumentalnego „Kaja Danczowska”) oraz polsko-francuskim stowarzyszeniem „Art&Cinéma” z siedzibą w Paryżu. Jest autorem nagradzanych na krajowych i zagranicznych festiwalach filmów krótkometrażowych („Każdy ma swoje kino”, „Rozmowy ze śmiercią”, „Południk Zerowy”), a także serii reklam „Mio MiVue. Nie daj się zaskoczyć”. W 2016 r. otrzymał podwójne wyróżnienie w konkursie na koncepcję serialu telewizyjnego „Script Fiesta” za projekt „Szarady zbrodni” oraz zdobył I miejsce w organizowanym przez Mushchelka Group konkursie na scenariuszową adaptację powieści Sebastiana Mierzyńskiego „Tajemnice zamku w Rynie”. W tym samym roku w księgarniach, nakładem wydawnictwa Papierowy Motyl, ukazał się również jego debiutancki tom opowiadań, pt. „Świat na głowie”.

Z Dorotą i Arturem Anyżami zetknąłem się po raz pierwszy jeszcze w dzieciństwie, jako częsty bywalec Teatru Lalki i Aktorka „Kubuś” w Kielcach. Nasza bliższa współpraca przypadła jednak na zdecydowanie późniejsze lata, tj. 2006-2009. Jako uczeń I LO im. S. Żeromskiego w Kielcach znalazłem się w grupie prowadzonego przez pp. Anyżów szkolnego teatru.

Bez znacznej przesady mogę powiedzieć, że był to jeden z najbardziej kolorowych i najmilej wspominanych przeze mnie okresów w życiu. Pełen twórczej energii, ambitnych wyzwań i szalonej przygody z teatrem w bardzo różnorodnych formach. W pamięć zapadł mi zwłaszcza udział w ich autorskiej adaptacji „Wesela” Wyspiańskiego, gdzie wcielałem się w rolę Poety oraz… Wernyhory, będącego wielką, obsługiwaną przeze mnie i dwie koleżanki lalką. Premiera tego spektaklu miała miejsce w mieszącej się we wsi Dąbrowa k. Bodzentyna stodole należącej do Stowarzyszenia „Odnowica”.

Cały okres prób, jak i późniejszych przedstawień, był niesamowitą przygodą, której nie zapomnę do końca życia. Na pewno nie zapomnę też wielkiej dobroci i energii jaką poświęcali nam pp. Dorota i Artur. Traktowali nas jak dorosłych i wyjątkowych ludzi, którymi wtedy zdecydowanie się czuliśmy, choć z perspektywy czasu na swą ówczesną „dorosłość” patrzę z dużą dozą sceptycyzmu. Wtedy jednak takie podejście było nam wyjątkowo potrzebne i pozwalało rozwinąć twórcze skrzydła. Za to serdecznie Wam dziękuję!

Piotr Rzepka

fot. Bartłomiej Zięba

Poznaj ich wszystkich